Deon.pl: Cud w Opus Dei

W natłoku ostatnich wydarzeń uwadze mediów umknęła trochę informacja, że 5 lipca br. Stolica Apostolska zatwierdziła cud dokonany za wstawiennictwem bpa Álvaro del Portillo (1914-1994). Papież Jan Paweł II erygował Opus Dei jako Prałaturę Personalną - nadając mu ostateczny kształt prawny (1982), beatyfikował (1992) i kanonizował (2002) założyciela, ks. Josemarię Escrivę de Balaquera.

Bp del Portillo oraz Jan Paweł II

Teraz papież Franciszek otworzył drzwi do kanonizacji pierwszego w historii Papieża Polaka, a także beatyfikacji pierwszego w historii ordynariusza powołanej przez niego Prałatury.

Opus Dei (Dzieło Boże) powstało 2 października 1928 r., gdy ks. Josemaria Escrivá doznał objawienia. Jak mówił: "Pan sprawił, że ujrzałem Dzieło." Musiało być niezwykłe - wizja nowej drogi długo przebijała się przez okowy kościelnej tradycji. Do tego dnia uprzywilejowaną drogą do świętości było kapłaństwo lub konsekracja tj. sutanna lub habit. Św. Escrivá upomniał się o "świętych w krawatach i dżinsach".

Z początku nie planował w Opus Dei miejsca dla kobiet, kierując się wpływami kultury. Trudno się temu dziwić uwzględniając ówczesne nauczanie Kościoła o kobiecie i jej pozycję w Hiszpanii. Po kilku latach przyjął to za wolę Boga, wyprzedzając - po raz kolejny - swój czas.

Najważniejszy wkład Opus Dei w życie Kościoła polega na: zniesieniu podziału na "powołania pierwszej i drugiej kategorii"; odkryciu pełnoprawnej drogi do świętości w życiu codziennym, wśród zwyczajnych zajęć, zwłaszcza w pracy zawodowej; postawieniu na jedność życia chrześcijańskiego - kontemplację w działaniu; stworzeniu międzynarodowego ruchu apostołów żyjących w świecie lecz nie z tego świata (jak rzekłby klasyk socjologii Max Weber, nadał nowy sens tzw. "ascezie wewnątrzświatowej").

Bp Álvaro del Portillo (absolwent inżynierii cywilnej, filozofii i prawa kanonicznego w stopniu doktora) to jeden z trzech pierwszych członków Opus Dei, którzy przyjęli święcenia kapłańskie. Przez czterdzieści lat najbliższy współpracownik św. Josemarii Escrivy, a potem jego następca. Maryjny, bardzo prorodzinny, jest jednym z pionierów w Dziele.

O komentarz do dekretu Franciszka poprosiłam ks. Stefana Moszoro-Dąbrowskiego, wikariusza regionalnego Prałatury Personalnej Opus Dei w Polsce.

"Dla Opus Dei jest to bardzo ważne wydarzenie, gdyż był on pierwszym następcą św. Josemarii Escrivy. Beatyfikacja pokazuje ciągłość Dzieła, gdyż czas instytucji mierzy się nie czasem jednej osoby, ale pokoleniami. Bp Álvaro del Portillo uzupełnił to, co przygotował założyciel, m. in. za jego czasów Opus Dei zostało ustanowione prałaturą personalną. W Polsce Opus Dei pojawiło się w 1989 r., gdy był prałatem - znał pierwszych członków z naszego kraju. Przyjechał tu w 1979 r. - spotkał się wtedy z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Gdy był w kwietniu 1991 r., to już w Polsce były ośrodki Opus Dei. W sierpniu tego samego roku był na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie, potem w roku 1993, kilka miesięcy przed śmiercią. Miał osobisty wkład w rozwój Dzieła w Polsce, gdy stawiało tu pierwsze kroki." - mówi ks. Moszoro - Dobrąwski.

Dodaje: "Obecnie prowadzonych jest 16 procesów beatyfikacyjnych członków Opus Dei, wśród nich dwie pary małżeńskie". Jest więc szansa na zwiększanie ilości świętych świeckich. To dobra nowina, bo wśród ogółu wyniesionych na ołtarze stanowią kilkanaście procent...

Proces beatyfikacyjny posuwa się dość  szybko. Zapytałam o to. Ks. Moszoro-Dąbrowskiego:

"Sądzę że 19 lat to jest dobry czas. Wiele osób w Rzymie pamięta bpa del Portillo, ponieważ z nim pracowały i mogły zaświadczyć o jego świętości. Był znany z wierności i spokoju, z jakim podejmował i wykonywał trudne zadania w służbie Kościoła. Dla mnie jest przykładem "operatywnej wierności", czyli wierności w czynach, realizacji w codzienności wielkich ideałów. Gdy kierował Opus Dei, bardzo się ono rozwinęło (1975-1994)."

Rzeczywiście: bp del Portillo (desygnowany na ten urząd przez Jana Pawła II w 1990 r.) pełnił różne funkcje: był konsultorem Kongregacji Doktryny Wiary, Kongregacji ds. Duchowieństwa a nawet... Kongregacji ds. Kanonizacyjnych; członkiem  Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu itd.. Ks. Flavio Capucci, postulator procesu beatyfikacyjnego twierdzi, że otrzymał aż 12 tys. opisów łask za jego wstawiennictwem. Dekret zatwierdził jedną z nich.

José Ignacio Ureta Wilson z Chile wkrótce po urodzeniu, doznał ponad półgodzinnego zatrzymania akcji serca i rozległego krwotoku wewnętrznego. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie, a rodzice i znajomi modlili się intensywnie za wstawiennictwem bpa del Portillo. Medycyna nie potrafi wyjaśnić tego uzdrowienie. (sierpień 2003 r.) José Ignacio jest zdrowym, radosnym dzieckiem.

----------------------------------------------------------

Informacja z Kai.pl: Prałat Opus Dei będzie błogosławionym Pierwszy ordynariusz prałatury personalnej Opus Dei, bp Alvaro del Portillo (1914-1994) będzie błogosławionym. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła w piątek - za zgodą papieża Franciszka - dekret o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

Cud został uznany także w przypadku m. Speranzy (Nadziei) od Jezusa Alhamy Valery z Hiszpanii (1893-1983), założycielki Zgromadzenia Służebnic Miłości Miłosiernej.

Ponadto Kongregacja uznała męczeństwo 43 osób zabitych z nienawiści do wiary podczas hiszpańskiej wojny domowej. Są to: ks. Josep Guardiet y Pujol (1879-1936), o. Maurizio Íñiguez de Heredia i 23 Towarzyszy z zakonu bonifratrów, zabici w 1936 i 1937 r., o. Fortunato Velasco Tobar i 13 Towarzyszy ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, zabici w 1934 i 1936 r., s. María Asumpta González Trujillano i 2 Towarzyszki ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Matki Boskiego Pasterza, zabite w 1936 r.

W przypadku tych osób dekrety Kongregacji otwierają drogę do beatyfikacji.

Kongregacja uznała także cnoty heroiczne pięciorga sług Bożych, do których beatyfikacji potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za ich wstawiennictwem. Są to: br. Nicola D'Onofrio (1943-1964) z Włoch, z zakonu kamilianów, br. Bernard Philippe Cayroche (1895-1978) z Francji, ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, który w Meksyku założył Gudelupiańskie Siostry de La Salle, s. Maria Isabel od Trójcy Przenajświętszej Picão Caldeira (po mężu - Carneiro) z Portugalii (1889-1962), założycielka Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia, s. María Carmen Rendiles Martínez (1903-1977) z Wenezueli, założycielka Sióstr Służebnic Jezusa, oraz Giuseppe Lazzati (1909-1986), świecki konsekrowany z Włoch, polityk i wykładowca uniwersytecki.

    Małgorzata Bilska // Deon.pl