Chile: ornaty dla papieża Franciszka i 178 koncelebransów

Woluntariuszki z "Taller Costanera" przygotowują ornaty na trzy celebry papieża Franciszka w Chile.

Warsztat "Costanera" pracuje pełną parą...

Na siedem dni przed przybyciem papieża Franciszka do Chile przedstawiamy historię obrusów na ołtarze i ornatów, które założą biskupi, którzy będą towarzyszyli Ojcu Świętemu podczas ceremonii liturgicznych w Iquique, Temuco i Santiago.

Warsztat Costanera rozpoczął swoją działalność 45 lat temu w Chile. Właścicielki zainspirowane nauczaniem św. Josemaríi, nawiązują do dawnej tradycji podkreślającej piękno elementów używanych w liturgii, tak aby oddać Bogu jak największą chwałę.

Margot Ojeda, dyrektorka warsztatu, mówi, że komisja do spraw liturgii papieskiej pielgrzymki, której przewodniczy ks. Hector Gallardo, zleciła im wykonanie178 ornatów i stuł dla biskupów, a także bielizny ołtarzowej używanej podczas Eucharystii: obrusów, puryfikaterzy, korporałów, palek i ręczniczków; jest to szczególne zadanie, ale do jego wykonania potrzebne są hojne ręce.

"Dla małego warsztatu, takiego jak nasz, wykonanie tego zadania byłoby niemożliwe bez pomocy innych osób. Dzięki ich hojności i życzliwości dla Ojca Świętego, pięćdziesiąt wolontariuszek poświęciło kilka godzin w tygodniu, przez kilka miesięcy, na wykonanie tego zadania. "

Nie jest to monotonne, ale robienie tego z myślą o Papieżu nabierało innego wymiaru, przekształcało się w zajęcie radosne.

Na przykład Isabel Vial udostępniła swój dom, aby w nim wycinać i szyć stuły. Prace związane z wycinaniem i szyciem bielizny kielichowej odbywały się w domu Gabrieli Mönckeberg oraz w Centrum Kultury Alsacia; a krzyże ornatów dla Papieża zostały wyhaftowane w warsztacie don Pedro.

Zadziwienie i serdeczność oraz poznać lepiej Franciszka

Carmen Reyes pracuje w warsztacie od pięciu lat: "Najbardziej lubię szycie; Nauczyłam się szyć od mojej mamy, gdy miałam dwanaście lat i chociaż z wykształcenia jestem technikiem medycznym, odkryłem, że szycie jest moim powołaniem zawodowym ".
W sumie jedenaście kobiet spotykało się przez sześć miesięcy, trzy razy w tygodniu, aby wycinać, szyć i haftować szaty liturgiczne i bieliznę kielichową.

Susana Miranda pracuje w warsztatach od samego początku. Przez jej ręce przeszedł ornat, alba, cíngulo, humerał i stuła, których używał św. Jana Pawła II podczas Mszy Św, którą odprawił w Valparaiso 2 kwietnia 1987 roku.

"Cała drużyna"

Ukryta praca dla czegoś wielkiego

W sumie jedenaście kobiet spotykało się przez sześć miesięcy, trzy razy w tygodniu, aby wycinać, szyć i haftować szaty liturgiczne i bieliznę kielichową. "Nie jest to monotonne", mówi Alejandra Palma, "ze względu na znaczenie jakie ma. Najbardziej nudną i trudną dla mnie pracą było przygotowanie tkaniny do wyszywania, ale robienie tego z myślą o Papieżu nabierało innego wymiaru, przekształcało się w zajęcie radosne. W warsztacie panowała też wspaniała atmosfera pracy i przyjaźni "- podkreśla.

Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych

Josefina Cruz i Angelica Toledo zgadzają się, że te prace były doskonałą okazją do szczególnej i bardzo konkretnej współpracy na rzecz tej wizyty: "Jestem już osobą starszą, więc musiałam zastanowić się, jak mogłabym współpracować; niektóre osoby dają pieniądze, inni pracują w służbach bezpieczeństwa, inni śpiewają, no cóż ... To jest nasz dar, a ta praca pomogła nam rozwinąć cierpliwość w drobnych szczegółach: zrobić coś ponownie, po raz kolejny... ".

W warsztacie panowała bardzo miła atmosfera

Patricia Villagra z przejęciem mówi o tym, jak została wolontariuszką: "Moja synowa spytała mnie, czy chciałabym pomóc w przygotowywaniu ornatów na wizytę Ojca Świętego. Czułam się ogromnie zaszczycony, możliwość współpracy przy tej wizycie Ojca Świętego była dla mnie nagrodą ".

"Kiedy przyszłam tutaj" - kontynuuje - "nie znałam nikogo, przez te miesiące wspólnej pracy nawiązałam wiele przyjaźni; nowe przyjaciółki i poświęcenie mojej osobistej pracy było czymś nieoczekiwanym. Cieszę się, że włożyłam tyle miłość w tę sprawę."

Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych: środkowa część ornatu, którego Papież będzie używał w Iquique, będzie koloru piasku, a jego symbolika będzie zawierała petroglify pustyni Atakama; w Santiago ornat będzie koloru zielonego a wśród ozdób będzie grono winogron; w Temuco będzie kolor czerwony, który symbolizuje krew rozlaną przez ludzi Mapuche, a wśród symboli jest charakterystyczny krzyż Mapuche.

Każda część kraju będzie miała własną symbolikę na szatach liturgicznych: środkowa część ornatu, którego Papież będzie używał w Iquique, będzie koloru piasku, a jego symbolika będzie zawierała petroglify pustyni Atakama; w Santiago ornat będzie koloru zielonego a wśród ozdób będzie grono winogron; w Temuco będzie kolor czerwony, który symbolizuje krew rozlaną przez ludzi Mapuche, a wśród symboli jest charakterystyczny krzyż Mapuche.