Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Niedawno obchodziliśmy święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Przypominamy historię tego, jak św. Josemaría wybrał ich jako patronów Opus Dei.

Opus Dei

Poniższy tekst został zaczerpnięty z książki "Założyciel Opus Dei" Andresa Vázqueza de Prady (Tom I, Rozdział VII)

“W czwartek 6 października 1932 roku podczas modlitwy w kaplicy Świętego Jana od Krzyża, w czasie swoich rekolekcji w klasztorze karmelitów bosych w Segowii, odczuł wewnętrzne natchnienie, by wezwać po raz pierwszy trzech Archaniołów i trzech Apostołów; świętego Michała, świętego Gabriela i świętego Rafała; świętego Piotra, świętego Pawła i świętego Jana . Od tej chwili uznał ich za patronów różnych pól działalności apostolskiej, które składały się na Opus Dei.

Pod patronatem świętego Rafała pozostała praca chrześcijańskiej formacji młodzieży. Stąd miały wywodzić się powołania do Opus Dei, które znajdowałoby się pod opieką świętego Michała, aby formował je duchowo i w wymiarze ludzkim. Natomiast ojcowie i matki rodzin, którzy uczestniczyli w przedsięwzięciach apostolskich albo należeli do Dzieła, mieli mieć za patrona świętego Gabriela.

W dwa dni później, w sobotę, napisze: - Odmówiłem Preces Dzieła Bożego, wzywając Świętych Archaniołów, naszych Patronów: św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała.... Jakąż mam pewność, że to potrójne wezwanie do osób tak ważnych w Królestwie Niebieskim musi być - jest – bardzo miłe Bogu w Trójcy Jedynemu, i jest w stanie przyspieszyć godzinę Dzieła!

'Św. Michał pokonuje Szatana', Rafael

W kolejnej Katarzynce z 8 maja 1931 roku, święta „przyjścia świętego Michała” czytamy: - Powierzyłem Dzieło Świętemu Michałowi, wielkiemu wojownikowi i myślę, że mnie wysłuchał."