Czym jest Jubileusz Nadzwyczajny?

Pojęcie Jubileuszu ma swoje źródło w tradycji hebrajskiej. Jubileusz ogłasza się w związku z określonym wydarzeniem, by udzielić szczególnych łask. Pierwszy jubileusz w Kościele Katolickim został ogłoszony w 1300 r.

Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., a zakończy 20 listopada roku 2016. Jego inauguracja nastąpi w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. W tym dniu nastąpi otwarcie Świętych Drzwi, które prowadzą do prawej nawy Bazyliki św. Piotra. Ostatnim wydarzeniem tego rodzaju w życiu Kościoła był jubileusz ogłoszony przez św. Jana Pawła II dla upamiętnienia dwutysięcznej rocznicy narodzenia Chrystusa.

Jaka jest geneza lat jubileuszowych? Obchodzono je już w judaizmie - przypadały raz na 50 lat i jako lata szabatowe miały szczególne znaczenie. W takim roku darowano wolność niewolnikom, oddawano własność tym, którzy ją utracili, umarzano długi, ziemia leżała odłogiem, odpoczywano. W Biblii odnajdziemy kilka fragmentów opisujących żydowskie obchody. Słowo „jubileusz” nawiązuje do hebrajskiego „yobel” odnoszącego się do baraniego rogu, którego używano jako instrumentu muzycznego. Posiada jednak również źródłosłów łaciński - „iubilum”, co oznacza okrzyk radości.

Kościół Katolicki zaczerpnął z tradycji żydowskiej, nadając jednak jubileuszowi bardziej duchowy wymiar. Wiernym wypełniającym określone wskazania kościelne ustalone przez Stolicę Apostolską udziela się w tym czasie odpustów, zachęcając również do pogłębiania relacji z Bogiem i z bliźnimi. Należy dodać, że istnieją jubileusze zwyczajne i nadzwyczajne - takie jak nadchodzący. Pierwszy rok jubileuszowy ogłosił w 1300 r. papież Bonifacy VIII. Ustalono, że kolejne jubileusze będą się odbywały co 25 lat, by każde pokolenie przynajmniej raz mogło przeżyć taki rok.

Obrzęd inauguracji roku jubileuszowego rozpoczyna się od otwarcia Świętych Drzwi Bazyliki św. Piotra. Znak ten symbolizuje otwarcie nadzwyczajnej drogi do zbawienia. Papież trzykrotnie uderza w drzwi młotkiem, mówiąc: „Aperite mihi portas justitiae, ingressus in eas confitebor Domino” (Otwórzcie mi bramy sprawiedliwości, wejdę przez nie i podziękuję Panu). Po ich otwarciu intonuje się hymn Te Deum, a Papież z asystą przechodzi przez Święte Drzwi.