Czy Opus Dei to „katolicka sekta”?

Kod Leonarda da Vinci opisuje Opus Dei jako „katolicką sektę”, ale takie określenie nie ma sensu. Albo autor nie wie, co to jest sekta, albo nie wie, czym jest Kościół katolicki, albo nie wie, czym jest Opus Dei. Być może wszystkie trzy możliwości są prawdziwe.

Opus Dei

Opus Dei to instytucja uznana przez Kościół katolicki w 1943 roku. Jej założyciel został kanonizowany i w związku z tym zaproponowano go wszystkim katolikom na świecie jako wzór życia. W uroczystości na placu Św. Piotra uczestniczyło 500 000 osób z całego świata. Gdyby chodziło o tajną organizację, byłoby trudno ukryć jej członków i sympatyków.

Wszyscy biskupi diecezji, w których jest obecne Opus Dei, znają i aprobują jego działalność. Również relacje z innymi instytucjami kościelnymi — zakonnikami, nowymi ruchami, i tak dalej — są takie, jakie Kościół utrzymywał od zawsze dzięki obcowaniu Świętych.

Bardzo wymowne są słowa kardynała Christopha Schönborna: „Nie trzeba ukończyć teologii, żeby uznać fundamentalną sprzeczność, jaką zawiera slogan „sekty wewnątrzkościelne”. Rzekome istnienie sekt wewnątrz Kościoła niesie ze sobą pośrednio również zarzut w stosunku do Papieża i biskupów, którzy ponoszą odpowiedzialność za sprawdzenie stowarzyszeń kościelnych, żeby upewnić się, czy ich nauka i działalność są zgodne z wiarą Kościoła”.

Sekty izolują się i, zgodnie z własnym rozumowaniem, nie chcą poddawać się sprawdzaniu przez władzę kościelną. Natomiast uznane wspólnoty kościelne utrzymują stały kontakt z hierarchią Kościoła. Ich statuty i sposób życia są badane. Dlatego to niesprawiedliwe, że pewne instytucje, osoby albo środki społecznego przekazu określają jako sekty wspólnoty uznane przez Kościół, a nawet nazywają „sekciarskimi praktykami” sposób życia przestrzegający trzech rad ewangelicznych”.

Zatem ten, kto twierdzi, że niektóre z cech Opus Dei są właściwe dla sekty, postępuje pochopnie i okazuje niewielkie zaufanie do Kościoła (natomiast duże do Dana Browna).

Czy Opus Dei jest konserwatywne czy ekstremistyczne? Jak twierdzi sam Brown, członkowie Opus Dei starają się podążać za radami Ojca Świętego i wskazówkami, jakich Kościół udziela wszystkim chrześcijanom. Czy piłkarz, który słucha wskazówek swojego trenera, jest ekstremistą? Czy uprawia radykalny futbol? Czy brakuje mu osobowości?

Czytaj więcej o Św. Josemarii i Opus Dei na stronie Watykanu (w 5 językach):

http://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_20021006_index_escriva_en.html