Bł. don Alvaro zwany skałą

Jan Maria Jackowski zapowiada beatyfikacja Alvaro del Portillo

Dzisiaj o godzinie 12.00 w Telewizji Trwam będzie transmitowana z Madrytu Msza św. beatyfikacyjna Sługi Bożego ks. bp. Alvaro del Portillo odprawiona pod przewodnictwem ks. kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji ds. Świętych. Beatyfikacja odbywa się w stolicy Hiszpanii, w mieście, w którym w 1928 roku powstało Opus Dei i w roku stulecia urodzin Don Alvaro oraz dwudziestolecia jego śmierci.

Alvaro del Portillo y Diez de Sollano urodził się 11 marca 1914 r. w Madrycie w rodzinie adwokata i był jednym z ośmiorga dzieci. Zmarł 23 marca 1994 r. w Rzymie, a przy jego doczesnych szczątkach w kościele prałackim Opus Dei modlił się Jan Paweł II. Należał do Opus Dei od 1935 roku. Św. ks. Josemaria Escriva de Balaguer, założyciel Dzieła Bożego, jak tylko się poznali, dostrzegł jego nieprzeciętne zdolności oraz głębię wiary i miał zwyczaj mawiać o nim „saxum″, co oznacza po łacinie "skała″. W 1940 roku Don Alvaro został sekretarzem generalnym Opus Dei, a w 1944 roku, jako jeden z trzech pierwszych księży Opus Dei, został wyświęcony na kapłana. Uzyskał doktoraty z historii oraz prawa kanonicznego, a wcześniej – jeszcze jako świecki – dyplom inżyniera budowy dróg również z doktoratem.

Większość swego życia spędził w Rzymie, gdzie po II wojnie światowej została przeniesiona siedziba generalna Opus Dei. Był konsultorem różnych instytucji Stolicy Świętej, m.in. Kongregacji Doktryny Wiary, Kongregacji Kleru, Kongregacji Spraw Świętych i Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Pracował na Soborze Watykańskim II, najpierw jako przewodniczący komisji przedprzygotowawczej do spraw świeckich, a następnie jako sekretarz Komisji Dyscypliny Kleru, a także jako konsultor innych komisji. Jego książki: „Wierni i świeccy w Kościele" (1969) oraz „Pisma o kapłaństwie" (1970), są w znacznej mierze owocem tych doświadczeń.

W 1975 r. został wybrany na następcę św. ks. Josemaríi Escrivy (1902-1975) w Opus Dei. Po erygowaniu Opus Dei jako prałatury personalnej (1982) został mianowany jej prałatem, a w 1991 r. Jan Paweł II udzielił mu sakry biskupiej. Don Alvaro z inspiracji polskiego Papieża założył w 1989 r. papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, na którym ukończyło studia już ponad stu polskich księży diecezjalnych. Był człowiekiem nieustannej modlitwy, niezwykle skromnym – nie zabiegał o zaszczyty i traktował swoją rolę jako zwyczajną, cichą służbę. Zmarł w opinii świętości. Ksiądz Flavio Capucci, postulator procesu beatyfikacyjnego, opracował dokumentację około 12 tys. konkretnych łask otrzymanych za jego wstawiennictwem, w tym również od wiernych z Polski.

Bł. Don Alvaro był wielkim przyjacielem Polski. Należał do bliskich współpracowników Jana Pawła II, którego poznał, jeszcze zanim Karol Wojtyła został Papieżem, przez ich wspólnego przyjaciela ks. kard. Andrzeja Deskura. Czterokrotnie odwiedzał nasz kraj. Po raz pierwszy był w Polsce w 1979 roku, został wówczas serdecznie przyjęty przez Prymasa Tysiąclecia, a na Jasnej Górze modlił się w intencji rozwoju Opus Dei w nowych krajach, w tym i w Polsce. Dzięki niemu oraz śp. ks. abp. Kazimierzowi Majdańskiemu, ordynariuszowi szczecińsko-kamieńskiemu, który jako pierwszy polski biskup zaprosił w 1989 r. Opus Dei do swojej diecezji, Dzieło zaczęło prowadzić działalność apostolską w Polsce. 6 października o godz. 18.00 pod przewodnictwem JE ks. abp. Marka Jędraszewskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Podczas niej zostanie poświęcona tablica upamiętniająca pierwszą Mszę św. odprawioną przez nowego błogosławionego na ziemi polskiej w 1979 roku.

JMJ

https://www.naszdziennik.pl/mysl-felieton/100079,bl-don-alvaro-zwany-skala.html